Rádce | Správná instalace varných desek a její specifika

3.2.2014 | LSRI

.

  • Správná instalace varných desek, zejména těch indukčních, je velmi důležitá pro jejich správnou funkčnost a životnost. Budeme se věnovat instalacím varných desek značky Baumatic, u ostatních značek však bude situace obdobná. Abychom vzali tuto problematiku komplexně, musíme začít trochu obšírněji a instalaci rozdělit na dvě části:
  1. Elektrické zapojení 
  2. Instalace do kuchyňské desky a zajištění dostatečného odvětrání 

  •  1. Elektrické zapojení 

Poměrně častý dotaz zákazníků na linkách servisních společností je: "Lze zapojit elektrickou varnou desku na 220V ?"  Odpověd je: "Ano, ale ..." A práve za tímto "ale" se skrývá celé jedno téma tohoto článku: 

 Nejprve je třeba říci, že každá 4 plotýnková varná elektrická deska jde zapojit na 1 fázi (1x230V/50Hz) nebo na 3 fáze (3x230V/50Hz) nebo také lidověji řečeno 380V. Na čem tedy záleží jak bude deska zapojena? Záleží na hodnotě proudového jističe, který je možné pro varnou desku vyhradit a na materiálu, průřezu a celkovém stavu elektrického kabelu, který vede od domácích jističů k místu, kde bude deska instalována. 

Při zapojení na 1 fázi (1x230V) je nutné varnou desku jistit samostaným jističem, který má hodnotu 32A (Ampérů) a průřez jednoho vodiče v kabelu, který by vedl od jističe by měl mít hodnotu 6mm2. Tyto dvě podmínky bývají u dodatečných instalací velmi často nesplnitelné. Hodnotu domácího proudového jističe nelze zpravidla bez povolení samovolně zvyšovat a navíc by se hradil dodavateli elektrické energie za takovou hodnotu jističe poměrně velký paušální poplatek za tzv. rezervovaný příkon. Z tohoto důvodu je častějším způsobem zapojení 3 fázové. 

Při zapojení na 3 fáze (3x230V/50Hz) se již proudově jistí každá fáze běžnější hodnotou jističe a to 16A (tedy celkem 3x16A), průřez jednoho vodiče v kabelu by měl být min. 1,6mm2. Pro pořádek je třeba zmínit, že varná deska ve skutečnosti využívá pouze 2 fáze, 3 fázi lze použít pro napájení elektrické trouby. Před samotným zapojením fazových kabelů na svorkovnici desky je třeba vyjmout klemu, která je mezi fázovými svorkami jako příprava na 1 fázové zapojení již z výroby. 

  •  2. Instalace do kuchyňské desky a zajištění dostatečného odvětrání 

S usazením varné desky do vyříznutého montážního otvoru nebývá ve většině případů problém. V instalačních návodech spotřebičů jsou uvedeny jak rozměny samotné varné desky, tak i montážního otvoru. Před přichycením desky montážní sadou je někdy nutné nalepit těsnění na místo, kde se varná deska dotýká pracovní desky. Lze se setkat i s případy, kdy je již těsnění nalepeno z výroby. Snad jediný problém, který by při usazení desky mohl nastat je, že jeden nebo dva rohy varné desky trochu vyčnívají nahoru. Nesnažte se takovou nerovnost odstranit přitažením desky montážní sadou, došlo by k pnutí a časem pravděpodobně k poškození sklokeranické části viz. prasklina podle vzoru č.2. V takovém případě je potřeba zjistit co je nerovné, jestli pracovní nebo varná deska. V případě "nerovné varné desky" nebývá zpravidla prohnutá sklokeramická část, ale budou na ní nerovně nalepené uchycovací konzole. Tuto výrobní vadu lze obvykle bez problémů reklamovat u dodavatele. 

  Následující část by si zasloužila velký vykřičník, uděláme alespoň malý: Odvětrání indukčních desek! Indukční varné zóny je nutné na rozdíl od klasických litinových nebo Hi-Light při ohřevu aktivně ze spodní strany chladit. Když se podíváme na spodní část induční desky, najdeme tam mřížky, za kterými jsou ochlazovací ventilátory. Instalace indukčních desek musí proběhnout tak, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu k těmto ventilátorům. Po usazení varné desky do montážního otvoru musí mezi spodní stranou varné desky a další překážkou zůstat min. 60 mm mezera a musí se zajistit, aby do tohoto prostoru mohl přicházet vzduch. Stejně důležitý je druhý požadavek na zajištění odvodu teplého vzduchu mřížkou ve spodní, dolní části varné desky, kde by po instalaci měla zůstat pod pracovní deskou mezera min. 5 mm, viz. obrázek a foto níže. 

Odv-des

Požadavky na správné odvětrání varných indukčních desek.

 

                                         Vd-spr-in      

Správná instalalace induční desky se zachováním přístupu vzduchu ke spodní části a zanecháním mezery při zavřených kuchyňských dvířkách pro odvod teplého vzduchu. 

Jestliže není odvětrání  správně provedeno, hrozí tepelné poškození napájecí elektroniky varné desky nebo výrazné snížení její životnosti, což se může projevit až po záruční době spotřebiče. V praxi se často stává, že při instalaci desky nad pečící troubu není mezi deskou a troubou dostatečný prostor k bezpečnému odvětrání. Z tohoto důvodu někteří výrobci dokonce nedoporučují instalovat indukční varné desky nad pečící trouby.

  • Závěr: Indukční varnou desku zapojte na 3 fáze a věnujte pozornost jejímu odvětrání.
Košík je prázdný.

-----------------------------------

Aktuálně u DOMAP:
Od 9.7.2018 se sklad náhradních dílů a provozovna DOMAP s.r.o. nachází na nové adrese: Ladislava Petrnouška 144, Turnov 511 01.
Logo-spo
V roce 2016 je na doméně www.spotrebiceonline.cz  zahájen provoz e-shopu s vestavnými spotřebiči značky Baumatic, který se stal jedním nejvýraznějších specializovaných e-shopů součastnosti. 

Od roku 2015 exportujeme náhradní díly Baumatic na zahraniční trhy Austrálie, Hong-Kongu, Taiwanu a SAE.

V průběhu roku 2015 se stáváme hlavním distributorem náhradních dílů a příslušenství značky Baumatic v České republice a na Slovensku.

Od 20.8.2014 je možné nakupovat v našem e-shopu v měně EUR. Tato možnost usnadňuje nákup zejména zahraničním zákazníkům.

18.8.2014 měníme svou právní formu na společnost s ručením omezeným. Naším sídlem se stává adresa Pěnčín 67, Pěnčín 468 21.

Pokračujeme v analýze skladových zásob náhradních dílů. Objednáváme náhradní díly u zahraničních dodavatelů abychom pokryli maximální množtví současných a budoucích poptávek. 

Od 1.4.2014 rozšiřujeme své služby o možnost dodání náhradních dílů Baumatic na Slovensko.

zboží v e-shopu: 4271 e-shop systém banan.cz

Copyright 2018 © domap.cz, Domap s.r.o.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru domap.cz je bez písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. zakázáno.

 Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru domap.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. není dovoleno.