Rádce | Indukční a neindukční varné desky - jaký je rozdíl

3.2.2014 | LSRI

.

  •   Nejdříve si je třeba říci, že indukční i neindukční varné desky jsou zárověň elektrické a sklokeramické (vyjma litinových, které sklokeramické nejsou). Je poněkud úsměvné, když někteří obchodnící rozdělují desky na indukční a elektrické nebo indukční a sklokeramické. Způsob a požadavky na elektrické zapojení je u nich totožný, stejně jako sklokeramická část. Na první pohled nebo na fotografii mezi nimi nenajdete rozdíl. Liší se však ve způsobu instalace, ale o tom více ve článku o instalaci. Zásadní rozdíl je ve způsobu jakým ohřívají.
  1. Varná deska elektrická s litinovými plotýnkami - jedná se o předchůdce sklokeramických desek, každá varná zóna je viditelná z horního pohledu a je na omak z drsného kovového materiálu, podobného litině.  Ovládání výkonu je řešeno otočnými el. přepínači. Plotýnky mají vysokou tepelnou setrvačnost, trvá velmi dlouho než se nahřejí a než následně vychladnou, tato vlastnost je jeden z důvodů proč není tento typ desek příliš enegeticky úsporný. Další vlastnost je totožná všem neindukčním deskám: k přenosu tepla potřebují kontakt, styčnou plochu s dnem ohřívaného hrnce. Často se objevuje problém, kdy se plotýnka nebo dno hrnce tepelným působením nepatrně vyboulí nebo prohne a v tomto místě se přestanou dostatečně dotýkat. Dále následují bohužel další negativa: litinová zóna má sklony časem korodovat a drolit se. Obtížně se udržuje, kolem plotýnek je vyvýšený rantlík, takže čištění desky připomíná údržbu labyrintu starořeckého Minotaura. Cílová skupina zákazníků je snad již pouze v podobě starších uživatelů, kteří nedůvěřují nové technice nebo požadují způsob ohřevu a ovládání na který jsou dlouhodobě zvyklí.
  2. Varná deska elektrická sklokaremická neindukční - někdy také označované jako deska s Hi-Light plotýnkami. Jedná se vývojový stupeň mezi deskou s litinovými a indukčními plotýnkami. Některá negativa bohužel stále zůstávají: nutnost co největší kontaktní plochy mezi deskou a hrncem. Tady již pomáhá skutečnost, že varná zóna je umístěna pod sklokeramickou částí, která se stýká s dnem hrnce. Prohnout nebo vyboulit se tedy může pouze dno hrnce. Pro výběr varného nádobí zde platí pravidlo: označení výrobcem o vhodnosti pro sklokeramické desky a silné, těžké dno. Ve srovnáním s litinovou plotýnkou se rychleji nahřívá a rychleji chladne. Velmi dobře se díky rovné ploše čistí a zmíníme i jednu výhodu oproti indukčním deskám, lze na ní používat nádobí z různých materiálů: sklo, nerez, smalt, teflon. Hlavním požadavkem na materiál nádobí je dobrá tepelná vodivost,
  3. Varná deska elektrická sklokeramická indukční - suverénně v dnešní době nejprodávanější druh varných desek. Aby také ne, předchozí druhy překonává téměř ve všech paramatrech. Než o nich napíšeme dále, zmíníme nejdříve 2 nevýhody, aby jsme se s nimi už nemuseli dále zabývat:

a/ Nutnost používat nádobí, které má minimálně dno vyrobené z tzv. feromagnetického materiálu. Jde o ocel, která se na první pohled neliší od běžné nerezové oceli, až na tu vlastnot, že lze zmagnetizovat. To je hlavní předpoklad k tomu, aby takový materiál v indukčním poli zahřál. Jestliže vybíráte nádobí pro indukční varnou desku hledejte označení viz. níže na obrázku nebo obchod navštivte např. se školním magnetem. Jestliže se Vám magnet na hrnec nebo pánev přichytí a zůstane držet, nádobí bude na indukci fungovat. Jestliže nádobí neprojde "magnetickým testem", lze ho doporučit pouze pro neindukční nebo plynové varné desky. Opět je vhodné nádobí se silným dnem, zde již ne proto aby se zabránilo prohnutí, ale hlavně pro jeho tepelnou akumulaci, která pomáhá odstranit negativní vliv kolísání teplot v případě nelineárního dávkování výkonu viz. článek  Neodpustíme si varování pro uživatele s kardiostimulátorem, i když výrobci možnost ohrožení nepřipouštějí, raději těmto osobám používání indukčních desek nedoporučíme. 

                       Hrnec-fagor                 Icona-indukce

b/ Požadavek na dostečné chlazení. Indukční varné zóny je nutné na rozdíl od klasických litinových nebo Hi-Light při ohřevu aktivně ze spodní strany chladit. Když se podíváme na spodní část induční desky, najdeme tam jednu, dvě nebo čtyři mřížky za kterými jsou ochlazovací ventilátory. Instalace indučních desek musí proběhnout tak, aby byl zajištěn dostatečný přísun vzduchu k těmto ventilátorům, více se této problematice věnujeme v článku.

Dále už následují samá pozitiva a výhody: Indukční ohřev je ve srovnání s neindukčním velmi rychlý, téměř se vyrovná ohřevu na plynu. Je bezkonkurenčně nejbezpečnější, nenahřívá se samotná plotýnka ale pouze dno varné nádoby. Kdyby bylo indukční pole viditelné, viděli bychom nad zapnutou plotýnkou nízký cca. 20 mm vysoký "obláček"  a vše, co by se z feromagnatického materiálu do něj dostalo, by se rozehřálo. Asi nejefektnější demostrace pro pochopení je s kuchyňskou utěrkou: Zapněte plotýnku, dejte na ní kuchyňskou utěrku např. 2x přeloženou a nic se nestane, položte na utěrku pánev s vodou a během okamžiku se začne voda vařit. Vypnětě plotýnku, sejměte utěrku a plotýnka bude pouze mírně vlažná od tepla ze dna pánve, které proniklo přes utěrku. Další výhodou je snadnější udržba povrchu desky. Jak jsme si ukázali v testu s utěrkou, zahřívá se pouze dno varné nádoby a tím pádem se dramaticky sníží počet případů s připečeninami, které se tak špatně čistí.

  • Závěr: Pokud si můžete dovolit vyšší pořizovací náklady, neváhejte s koupí indukční varné desky.
Košík je prázdný.

-----------------------------------

Aktuálně u DOMAP:
Od 9.7.2018 se sklad náhradních dílů a provozovna DOMAP s.r.o. nachází na nové adrese: Ladislava Petrnouška 144, Turnov 511 01.
Logo-spo
V roce 2016 je na doméně www.spotrebiceonline.cz  zahájen provoz e-shopu s vestavnými spotřebiči značky Baumatic, který se stal jedním nejvýraznějších specializovaných e-shopů součastnosti. 

Od roku 2015 exportujeme náhradní díly Baumatic na zahraniční trhy Austrálie, Hong-Kongu, Taiwanu a SAE.

V průběhu roku 2015 se stáváme hlavním distributorem náhradních dílů a příslušenství značky Baumatic v České republice a na Slovensku.

Od 20.8.2014 je možné nakupovat v našem e-shopu v měně EUR. Tato možnost usnadňuje nákup zejména zahraničním zákazníkům.

18.8.2014 měníme svou právní formu na společnost s ručením omezeným. Naším sídlem se stává adresa Pěnčín 67, Pěnčín 468 21.

Pokračujeme v analýze skladových zásob náhradních dílů. Objednáváme náhradní díly u zahraničních dodavatelů abychom pokryli maximální množtví současných a budoucích poptávek. 

Od 1.4.2014 rozšiřujeme své služby o možnost dodání náhradních dílů Baumatic na Slovensko.

zboží v e-shopu: 4271 e-shop systém banan.cz

Copyright 2018 © domap.cz, Domap s.r.o.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru domap.cz je bez písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. zakázáno.

 Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru domap.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. není dovoleno.