Rádce | Hluk při praní

  4.2.2014 | LSRI

  • Zdrojů hluku při praní může být více, zkusíme si říci o těch nejčastějších a jaké jsou možnosti je odstranit. Mezi nejčastější případy patří: 
  1. Hluk od cizího tělesa v prací vaně
  2. Hluk od opotřebovaných ložisek bubnu
  3. Hluk od vypouštěcího čerpadla

Trochu si při vysvětlování ulehčíme práci a informace budeme uvádět shodně pro předem i vrchem plněné pračky i když jsou u nich určité konstrukční rozdíly.

  • Hluk od cizího telesa v prací vaně

Cizích těles, které se při praní mohou dostat do prostoru mezi nerezový buben a mycí vanu je překvapivě velké množtví. Od mincí, šroubků, sponek, knoflíků až po kostice z dámského spodního prádla. Jsou ale známé i případy klíčů od automobilu atd. Jak se takový předmět do mycí vany dostane? Nejčastěji mezírkou mezi nerezovým bubnem a jeho pryžovým těsněním tzv. manžetou. Menší předměty mohou propadnout i otvory v samotném bubnu. V dnešní době kdy se používají v pračkách převážně plastové vany, takový předmět příliš velký hluk nenadělá ale v proudící vodě se může v mezeře mezi vanou a bubnem vzpříčit a to je již hluk značný. Může následně dojít i ke zničení plastové vany a úniku vody. Jestliže máte podezření, že je v prací vaně Vaší pračky cizí předmět doporučujeme objednání návštěvy servisího technika. 

 ...   Pra-bub-va_2

Spodní část prací vany - místo kde lze u předem plněných praček najít cízí předmět nejčastěji. 

V tomto ohledu jsou na tom o něco lépe vrchem plněné pračky. Místo kde lze najít cizí předmět je stejný jako u praček plněných předem, tedy spodní část prací vany. Rozdíl je v tom, že většina modelů vrchem plněných praček má plastové žebro, které je umístěné naproti dvířkám bubnu a je snadno demontovatelné. Můžete si tedy snadno sami zkontrolovat, jestli se pod žebrem neskrývá cizí předmět (který možná marně hledáte po celém bytě). Při té příležitosti si zároveň můžete prohlédnout topné těleso, jestli není zavápněno vodním kamenem.

..............Pra-zeb-ma.......... Zeb-de-ma1

Vyjmuté spodní žebro u vrchem plněné pračky AWE8525 WHIRLPOOL - tady nebylo žádné cizí těleso nalezeno, topné těleso slabě zavápněno.

.............................................Pra-kaps_3

Nejlepší a osvědčenou prevencí před vstupem cizího tělesa do pračky je to, co už zkušené hospodiňky dávno dělají: důkladná prohlídka kapes v oblečení před vložením prádla do pračky.

  • Hluk od opotřebovaných ložisek bubnu

Hlučnost ložisek bubnu bývá nejvíce slyšitelná při ždímání, kdy má prací buben nevyšší otáčky. Odlišit od sebe hluk od cizího předmětu ve vaně a hluk ložisek je už spíše pro zkušené ucho servisního technika.

Hluk se zpravidla objeví po několika letech pravidelného a vydatného praní, např. v domáctnostech s malými dětmi. Je třeba řící, že se jedná o "závadu z únavy materiálu", ložiska bubnu mají jako každý komponent svou životnost a právě zvýšenou hlučností přechází do další životní fáze. Životní proto, protože je jejich zvýšená hlučnost sice nepříjemná ale zpravidla neznamená, že by se otáčení bubnu zastavilo a pračka přestala prát. S trochou nadsázky můžeme říct, že když začnou být ložiska hlučná, čeká je další rok nebo dva bezproblémového provozu. Potom už hrozí reálné rozlomení ložiska. Výměna ložiska nebo ložisek je poměrně náročný servisní zásah, při kterém můsí být pračka zpravidla odvezena do servisu a nová ložiska nalisována do lůžek pomocí lisu. Doporučujeme si takovu opravu nechat nejdříve nacenit a s ohledem na stáří a celkový stav pračky zvážit její rentabilitu.

  • Hluk od vypouštěcího čerpadla

Vypouštěcí čepadlo u praček má téměř jediný úkol. V okamžiku, kdy prací program dospěje do fáze vypouštění vody z bubnu, pračka vyšle signál vypouštěcímu aby vyčerpalo veškerou vodu, která se mu dostane pod lopatky. Po vyčerpání vody ještě čerpadlo pro jistotu běží dále bez vody tzv. na sucho. Může se to zdát trochu nelogické, ale pračka se tím jistí pro případ, že by měla v pracím bubnu extrémně nasákavý materiál, např. molitan nebo vlněný svetr. Z takového materiálu potom velmi dlouhou dobu odtéká při ždímání voda a protože pračka nepozná, jaký materiál je vložený do bubnu, radeji počítá  s tou nejhorší variantou. A nyní proč to takto probíráme ? Hlučnost čerpadel bývá totiž rozdílná v zaplaveném stavu a ve stavu kdy čerpají naprázdno. Čerpadlo, které poběží bez vody, bude téměř vždy o něco hlučnější, než když bude čerpat vodu. Zvýšenou hlučnost vypouštěcího čerpadla tedy většinou zaznamenáme při jeho chodu naprázdno a nejedná se zpravidla o jeho poruchu. 

..................................

  • Závěr: Vybírejte předměty z prádla, než ho vložíte do pračky.
Košík je prázdný.

-----------------------------------

Aktuálně u DOMAP:
Od 9.7.2018 se sklad náhradních dílů a provozovna DOMAP s.r.o. nachází na nové adrese: Ladislava Petrnouška 144, Turnov 511 01.
Logo-spo
V roce 2016 je na doméně www.spotrebiceonline.cz  zahájen provoz e-shopu s vestavnými spotřebiči značky Baumatic, který se stal jedním nejvýraznějších specializovaných e-shopů součastnosti. 

Od roku 2015 exportujeme náhradní díly Baumatic na zahraniční trhy Austrálie, Hong-Kongu, Taiwanu a SAE.

V průběhu roku 2015 se stáváme hlavním distributorem náhradních dílů a příslušenství značky Baumatic v České republice a na Slovensku.

Od 20.8.2014 je možné nakupovat v našem e-shopu v měně EUR. Tato možnost usnadňuje nákup zejména zahraničním zákazníkům.

18.8.2014 měníme svou právní formu na společnost s ručením omezeným. Naším sídlem se stává adresa Pěnčín 67, Pěnčín 468 21.

Pokračujeme v analýze skladových zásob náhradních dílů. Objednáváme náhradní díly u zahraničních dodavatelů abychom pokryli maximální množtví současných a budoucích poptávek. 

Od 1.4.2014 rozšiřujeme své služby o možnost dodání náhradních dílů Baumatic na Slovensko.

zboží v e-shopu: 4271 e-shop systém banan.cz

Copyright 2018 © domap.cz, Domap s.r.o.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru domap.cz je bez písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. zakázáno.

 Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru domap.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. není dovoleno.