Rádce | Správná instalace praček a její specifika

6.2.2014 | LSRI

  • Správná instalace praček je narozdíl od instalace myček nádobí poměrně jednoduchá. Přesto je dobré o ní něco vědět a dodržet základní doporučení. Pro přehlednost budeme další informace uvádět v bodech:
  1. El. zapojení -  zde pravděpodobně uživatel nenarazí na zásadní problém. K zapojení praček do elektrické sítě stačí jednofázová el. zásuvka 230V, samostaně jištěná jističem o hodnotě 16A. Příkon topných těles praček bývá 2 000 až 3 000 W tedy nic, co by kvalitní el. zásuvka nedokázala výkonově přenést. Protože je však i pro"běžnou" zásuvku výkon 3 000W limitní, nedoporučuje se pračku zapojovat přes elektrické "rozbočky a prodlužovačky" mohly by se stát zdrojem zahřívání a možného vyhoření. 
  2. Odstranení přepravních šroubů a aretačích kostek - pro pochopení uvedeme, že prací vana je vůči korpusu pračky odpružená tzv. silentbloky (tlumiči). Pro představu jak takový silent blok vypadá si lze představil krátké táhlo, podobné tomu, které brzdí při zavírání dveří kufru většiny modernějších automobilů. Aby při přepravě a maninupulaci s pračkou nedošlo k jejich poškození, je prací vana ke kurpusu pračky připevněna šrouby, které je při instalaci pračky třeba vyšroubovat. Tady se vyplatí následovat návod k použití pračky, kde je většinou popsán postup, který zmíníme i my. V zadní části pračky jsou 4 šrouby, viz. obr. č. 1. K vyjmutí přepravních šroubů většina výrobců přikládá k pračce jednouduchý stranový klíč. Někteří výrobci používají navíc (nebo místo šroubů) polystyrenovu kostku, vkládanou mezi vanu a samotný korpus. V tom případě je třeba jí ze spodní strany pračky vyjmout. Všechny přepravní šrouby je třeba vyšroubovat a do uvolněných otvorů nacvaknout plastové záslepky. Je vhodné zmínit, že v případech, kdy k odstranění přepravních šroubů nebo kostky nedojde, bude pračka téměř bez problémů prát až na to, že nebude plně funkčí již zmíněné odpružení prací vany, což se projeví hlukem a silnými vibracemi pračky zejména ve ždímacíh otáčkách. 

     

  3. Zapojení na přívod vody - u nové pračky by měla být v pracím bubnu vložena stočená nová napouštěcí hadice v délce cca. 150 cm. Jeden její konec bude třeba připojit ke kohoutku se studenou vodou, který je opatřen tzv. 3/4 venkovním závitem (jinak také řečeno "tříčtvrtkový vnější závit", jednotka velikosti závitu je zde palec ). Na druhém konci se již pouze hadice našroubuje na zadní straně pračky na závit napouštěcího ventilu. V případě potřeby prodloužení napouštěcí hadice je možné ji prodloužit téměř o libovolnou délku zakoupením nové delší hadice. Nedoporučuje se stávající hadici prodlužovat spojkami, takový spoj by mohl být zdrojem úniku vody.Pra-zap-had
  4. Vyrovnání do roviny a zajištění stability -  velmi důležité ale bohužel často opomíjené. Pračku je nutné po přesunutí na místo, kde bude umístěna vyrovnat vodováhou ve dvou osách do roviny a zajistit aby byla v této poloze stabilní, tedy aby se nekývala. Důležité je to proto, že i každá malá odchylka od roviny způsobuje při ždímání hlučnost a vibrace. Tyto vibrace vedou k výraznému snížení životnosti ložisek bubnu a silentbloků (tlumičů). Zvýšená hlučnost potom způsobuje snížení uživatelského komfortu. Doporučujeme nožičky po řádném vyvážení "obkreslit " na zem např. obyčejnou tužkou, aby po odsunutí mohla být pračka vrácena zpět přesně na stejné místo. I malý posun může změnit jinak důsledné vyrovnání a stabilitu. Z výše uvedeného důvodu se nedoporučuje pračku instalovat na koberce, dutinovu podlahu nebo jiným způsobem pružný materiál. Když si představíme, že se v "plechové skříňce" vedle nás může točit např. 8 kg těžké břemeno rychlostí 1200 ot/ min., začne dávat tento požadavek větší smysl.
  5. Pra-vyrZapojení na odpad - u vypouštěcí hadice je situace trochu složitější než u její napouštěcí kolegyně. Na první pohled vypouštěcí hadici poznáme tak, že je vroubkovaná a napevno připojená do pračky. Je zpravidla stejně dlouhá jako hadice napouštěcí cca. 150 cm a nedoporučuje se ji prodlužovat. V případě prodloužení váha vodního sloupce více zatěžuje vypouštěcí čerpadlo, které by nemuselo být schopno všechnu odpadní vodu vyčerpat. Pokud je třeba odpadní hadici umístit do vany, je vhodné pro její zajištění na hraně vany použít plastové kolénko, které bývá přiloženo u nové pračky. Vypouštěcí hadice, která se při vypouštění vody vysmekne z vany je poměrně častým důvodem vyplavení sousedů. 

.

  • Závěr: Pračku je pro správnou funkčnost důležité správně nainstalovat. Pravidla a požadavky jsou jednouduchá a téměř se nemění.  

............... 

Košík je prázdný.

-----------------------------------

Aktuálně u DOMAP:
Od 9.7.2018 se sklad náhradních dílů a provozovna DOMAP s.r.o. nachází na nové adrese: Ladislava Petrnouška 144, Turnov 511 01.
Logo-spo
V roce 2016 je na doméně www.spotrebiceonline.cz  zahájen provoz e-shopu s vestavnými spotřebiči značky Baumatic, který se stal jedním nejvýraznějších specializovaných e-shopů součastnosti. 

Od roku 2015 exportujeme náhradní díly Baumatic na zahraniční trhy Austrálie, Hong-Kongu, Taiwanu a SAE.

V průběhu roku 2015 se stáváme hlavním distributorem náhradních dílů a příslušenství značky Baumatic v České republice a na Slovensku.

Od 20.8.2014 je možné nakupovat v našem e-shopu v měně EUR. Tato možnost usnadňuje nákup zejména zahraničním zákazníkům.

18.8.2014 měníme svou právní formu na společnost s ručením omezeným. Naším sídlem se stává adresa Pěnčín 67, Pěnčín 468 21.

Pokračujeme v analýze skladových zásob náhradních dílů. Objednáváme náhradní díly u zahraničních dodavatelů abychom pokryli maximální množtví současných a budoucích poptávek. 

Od 1.4.2014 rozšiřujeme své služby o možnost dodání náhradních dílů Baumatic na Slovensko.

zboží v e-shopu: 4271 e-shop systém banan.cz

Copyright 2018 © domap.cz, Domap s.r.o.

Publikování nebo další šíření obsahu serveru domap.cz je bez písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. zakázáno.

 Jakékoli kopírování, šíření nebo využívání obsahu RSS kanálů serveru domap.cz bez předchozího písemného souhlasu společnosti DOMAP s.r.o. není dovoleno.